כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

תאונת "פגע וברח" – כל מה שחשוב לדעת


עורכי דין - מידע משפטי: נזיקין ו/או ביטוח, דיני תעבורה , פלילי - דיני נזיקין - פלילי - דיני תעבורה - תאונת פגע וברח - קרנית - חוק הפיצויים - תאונות דרכים - תאונת דרכים - הפקרת פצוע - עונש מאסר - ביטוח


במצב בו הנוהג האחראי לפיצויים אינו ידוע, מדובר בתאונת "פגע וברח". כך, למשל, במקרה בו הולך רגל או רוכב אופניים נפגע בתאונת דרכים ...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
תאונת "פגע וברח" כל מה שחשוב לדעת
מאת: עו"ד שירלי כהן אדיב

תאונת פגע וברח מהי?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה 1975 (להלן:"החוק או חוק הפלת"ד") מסדיר את זכויותיו לפיצוי של מי שנגרמו לו נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים.

במצב בו הנוהג האחראי לפיצויים אינו ידוע, מדובר בתאונ
ת "פגע וברח". כך, למשל, במקרה בו הולך רגל או רוכב אופניים נפגע בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק הפלת"ד ונהג הרכב הפוגע ברח ממקום התאונה, מבלי להגיש עזרה לנפגע ומבלי שהפקיד בידי הנפגע את פרטי המבטחת ו/או פרטי הרכב מדובר בתאונת פגע וברח.

עבירת ההפקרה

סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א 1961 (להלן:"הפקודה") קובע, כי:
"נוהג רכב המעורב בתאונה, והוא ידע, או שבנסיבות המקרה היה עליו לדעת, כי בתאונה נפגע אדם, ולא הגיש לנפגע עזרה שהיה ביכולתו להגיש בנסיבות המקרה, לרבות הסעתו לטיפול רפואי, דינו - מאסר תשע שנים, עם קנס או ללא קנס, ובלבד שלא יוטל עליו מאסר על תנאי בין כעונש יחיד ובין כעונש נוסף ולא יינתן עליו צו מבחן".

רוצה לומר, המחוקק והערכאות המשפטיות, רואים את העבירה של תאונת "פגע וברח" בחומרה רבה וקבע בצידה עונש מאסר.

ברע"פ 3626/01 ויצמן נ' מדינת ישראל ציין בית המשפט העליון, כי:

"
העבירה של הפקרה אחרי פגיעה עבירה קשה ומכוערת היא. מעשהו של הנוהג הבורח פוגע בשורשי הסולידריות החברתית והאישית המינימלית לקיומה של חברה תקינה; בריחתו של הנהג מן המקום היא מעשה אנטי חברתי ואנטי מוסרי מובהק, וראוי הוא כי ייענש בכל חומר הדין".

חובת הפיצוי המוטלת "קרנית"

קרנית הינה גוף סטטוטורי אשר הוקם במסגרת חוק הפלת"ד כקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, אשר מוטלת עליה חובה לפצות את הנפגעים בתאונת דרכים במקרים הבאים:

 1. 1.זהות הנוהג האחראי לתאונה אינה ידועה.
 2. 2.אין לנוהג ביטוח או שהביטוח אינו מכסה את חבותו.
 3. 3.במצב בו המבטח נמצא בפירוק.
 4. 4.במקרה בו מונה למבטח מונה מנהל מורשה בהוראת המפקח ושר האוצר אישר שמן הראוי שקרנית תפצה את הנפגע.
 5. 5.במצב בו מדובר בתלויים בנפגע שנהג ללא ביטוח או שהביטוח אינו מסכה את החבות.
 6. 6.כאשר הנהג ברכב בהיתר מהבעלים או מהמחזיק, לא ידע ולא סביר היה שיידע כי הוא נוהג ללא ביטוח או שהביטוח אינו מכסה את החבות.
כיצד רצוי לפעול לאחר פגיעה בתאונת פגע וברח

במסגרת תביעתו לפיצויים מקרנית יידרש נפגע תאונת דרכים מסוג פגע וברח להוכיח, כי אכן נפגע בנסיבות שבהן לא ניתן לאתר את פרטי הרכב הפוגע וכפועל יוצא מכך, את זהות מבטחת הרכב הפוגע.

רצוי מאוד בסמוך לאחר התאונה לתעד, ככל הניתן, את אירוע התאונה, ובכלל זה: לגבות עדויות מעדי ראייה שהיו במקום התאונה, לפנות  לקבלת טיפול רפואי מוקדם ככל האפשר לאחר אירוע התאונה ולתאר את נסיבות אירוע התאונה, לדווח על אירוע התאונה ונסיבותיה למשטרה, שבתחומה ארעה התאונה.

לאחר שקרנית תיווכח, כי הנפגע אכן נפגע בתאונת פגע וברח יידרש התובע להוכיח את שיעור נזקיו הגופניים שנגרמו כתוצאה מהתאונה ולנהל את התביעה מול קרנית.

במקרה של מעורבות בתאונת דרכים בכלל ובתאונת דרכים מסוג של "פגע ברח" בפרט אני ממליצה לפנות בשלב מוקדם ככל הניתן לעורך דין מומחה לתחום תאונות הדרכים, שייסע בכל הדרוש להוכחת התביעה לפיצויים ובעיקר על מנת להימנע ממצב בו נפגע תאונת דרכים, שספג נזק גוף יוותר ללא פיצוי.

סעו בבטחה!
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף