כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

ועדות קבלה במושבים - שינויי מגמות במינהל מקרקעי ישראל


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי , מקרקעין - דיני מושבים - מינהל מקרקעי ישראל - דיני מקרקעין - ישוב קהילתי - ישוב חקלאי - קריטריונים - הקצאת מגרשים - מגזר חקלאי

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
ועדות קבלה במושבים - שינויי מגמות במינהל מקרקעי ישראל
מאת: עו"ד גד שטילמן


מועצת מינהל מקרקעי ישראל מינתה ועדה לקביעת קריטריונים להקצאת מגרשים ובתי מגורים למתיישבים חדשים בישובים חקלאיים וקהילתיים.
נושא זה רגיש במיוחד נוכח מגמה המתגבשת בבתי המשפט לצמצם בזכות האגודות לבחון ולפסול את המועמדים לרכישת מגרשים ובתי מגורים בישוב.

הנוהל החדש קובע כי הזכות להקצאת מגרשים ורכישת בתי מגורים נתונה לבגירים בלבד המתאימים לחיי החברה בקהילה ובעלי יכולת כלכלית להשלים הקמתו של בית מגורים תוך פרק זמן הקבוע ב"הסכם הפיתוח".

המלצה זו, אם תאומץ בשלמותה, תחסום מעתה הקצאת מגרשים לקטינים. כמו כן, על המועמד יהא להמציא ראיות לחוסנו הכלכלי ויכולתו הפיננסית לבנות בית מגורים תוך שלוש שנים.

נראה כי הקריטריון הדורש "התאמה לחיי החברה בקהילה" מטרתו לענות, בין היתר, לדרישותיהם של ישובים בעלי אופי ייחודי למיין את המועמדים המתאימים לייחודו של הישוב וכן לענות על הסוגיות המורכבות שעלו מהחלטת בג"צ בפרשת "קעדאן", (בה ביקש העותר, בעל לאום ערבי, להתקבל כחבר באגודה וכתושב הישוב "קציר").

הועדה ממליצה כי דחיית מועמד על רקע אי התאמתו תהא על בסיס חוות דעת מקצועית בלבד. כמו כן, אם הישוב בוחר לאפיין את עצמו באיפיון מיוחד המצדיק התאמה מיוחדת, עליו לאשר מראש את האיפיון "המיוחד" במינהל מקרקעי ישראל.

הועדה קובעת כי בועדת הקבלה של הישוב יכהנו גם נציג התנועה המיישבת ונציג המועצה האזורית.

מועמד שמועמדותו נדחתה יהיה רשאי להגיש ערר בכתב לועדת ערר שתוקם על ידי מינהל מקרקעי ישראל. הועדה הוסיפה וקבעה נוהלים להגשת ערר על ידי מועמד שמועמדותו נפסלה.

גד שטילמן, עו"ד - עוסק בדיני אגודות שיתופיות


רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף