כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

חשיפה למע"מ במכירת נחלה


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי ,דיני מיסים - מיסים מגזר חקלאי - דיני מושבים - דיני מע"מ - מס ערך מוסף בנחלות חקלאיות - משק חקלאי - ציוד - עסק - קיזוז - תשומות - מיסוי מקרקעין


רבים המוכרים נחלה אינם מתייחסים לעובדה כי ייתכן ויחול חיוב במע"מ בגין עסקת המכר.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שיבעה עיגולים
חשיפה למע"מ במכירת נחלה
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

רבים המוכרים נחלה אינם מתייחסים לעובדה כי ייתכן ויחול חיוב במע"מ בגין עסקת המכר.

כיום רשויות המס מהוות גוף אחד והמידע לגבי העסקאות זורם בין רשות מס שבח, מס הכנסה ומע"מ. התיקים נבדקים ובכל מקום בו נמצא כי קיים חיוב במע"מ תועבר דרישה בגין כך למוכר והתוצאה היא תשלום נוסף של 16.5% מהתמורה.

חשוב לבצע בדיקות מקדמיות יסודיות לגבי החיוב במיסים במסגרת העסקה ובתוך כך, לבדוק האם קיימת חשיפה לחיוב במע"מ!!!

השאלה שיש לשאול לעניין החשיפה למע"מ היא - האם נערכה, בעבר או בהווה, פעילות חקלאית במשק והאם ניתן להגדיר את המוכר כ"עוסק" לעניין חוק מע"מ. על מנת לענות על שאלה זו, יש לבחון את הפעילות שנערכה במשק במהלך השנים ואת ההתנהלות מול רשויות מע"מ. החשיפה לחבות במע"מ הינה בגין חלק התמורה המיוחס "למשק החקלאי". חוק מע"מ מטיל חבות במע"מ, בין היתר, על מכירת נכס ששימש את העוסק כמלאי או כציוד בעסקו. בעת מכירת משק חקלאי יש להיזהר, הואיל ויתכן שהמשק החקלאי שימש בעבר כ"ציוד" בעסק. לדוגמא, מקרקעין ששימשו בעבר כפרדס, אשר נחשב כ"ציוד" (באמצעות הפרדס מכרו את הפירות שצמחו)  בעסקו של הפרדסן, ולכן, מכירתו כיום תהא חשופה לחבות אפקטיבית במע"מ. הדברים יכולים אף להיות מורכבים יותר, כגון במקרים בהם "המשק החקלאי" עבר בירושה ליורשים, אשר לימים מחליטים למכור אותו. במקרים כגון אלו יתכן והחבות במע"מ "תשורשר" ליורשים, זאת אף אם היורשים הינם "גורמים פרטיים" שאינם רשומים כ"עוסקים מורשים" במשרדי רשויות המס.

כללם של דברים, לא כל מכירת נכס מקרקעין בכלל ומשק חקלאי בפרט מקימה חבות במע"מ. יחד עם זאת, יש לתת את הדעת כי בעת מכירה כאמור של "משק חקלאי" המוכרים עשויים לפגוש את מנהל מע"מ, כך שהתמורה שתיוותר בידם תהא קטנה בשיעור של 16.5%, ואף להיות חשופים להליכים פליליים מצד רשויות המס.

המאמר נכתב בשיתוף עם עו"ד שניר שער שהיה בעבר יועץ משפטי לרשות מע"מ נתניה ועובד כיום בשיתוף עם משרדנו ומשמש כיועץ בנושאי מע"מ בעסקאות מורכבות במגזר החקלאי ובעסקאות נדל"ן שונות.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף