כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

קיצור הליכים בוועדה מקומית לתכנון ובניה


עורכי דין - מידע משפטי: דיני מקרקעין - דיני מקרקעין - תכנון ובניה - בתים משותפים - תוספות - בית משותף - קיצור הליכים - הקמת גדר - הוספת מזגן - תאים סולאריים - סגירת מרפסת - הקמת פרגולה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה חמישה עיגולים
קיצור הליכים בוועדה מקומית לתכנון ובניה
מאת: עו"ד אביב טסה

בימים אלו (נובמבר 2009) הממשלה מקדמת רפורמה כוללת בתחום התכנון והבנייה. בין היתר, בימים אלו אושר תיקון מבורך לחוק תכנון ובניה שעניינו קיצור משמעותי ביותר בהליכי קבלת היתרים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה וכפועל יוצא ייעול מערכת הועדות המקומיות בארץ.

חשוב להבין, כי עד היום בגין פעולה פשוטה של סגירת מרפסת אדם יכול היה להמתין מינימום חצי שנה אשר היה מקבל אישור הועדה המקומית. יתרה מכך, באם אדם רצה להרחיב את דירתו והגיש בקשה להיתר לוועדה המקומית לעיתים היה ממתין שנים עד אשר ניתן היתר כאמור.

במסגרת התיקון המוצע לחוק התכנון הבנייה, ועדת השרים החליטה להגדיר 3 מסלולים לקבלת היתרי בנייה. הכוונה היא שהבקשות להיתרי בנייה יסווגו הבקשות להיתרי בנייה ל-3 קטגוריות המחולקות לפי מהותן ומורכבותן ובהתאם לכך נקבע פרק זמן מוגדר ומוגבל שעל הועדה המקומית ליתן החלטה בבקשה להיתר.  

מועדים אלו נכונים כל עוד לא מוגשות התנגדויות מצד צדדים שונים לבקשות שידונו, ולהלן המסלולים:

 1. 1.מסלול פטור: במסגרת מסלול זה יינתן פטור מלא מהליכי רישוי ויוענק אישור מיידי לבניות קלות ולתוכניות "קטנות".
דוגמא: הקמת גדר עד לגובה 2 מטר, הוספת מזגנים תעשייתיים והתקנת תאים סולריים (קולטי שמש).

 1. 2.מסלול מקוצר: למסלול זה יוגשו תוכניות בעלות השפעה קטנה, יחסית, ברמה ההנדסית והמרחבית. במסלול זה יינתן ההיתר בתוך 45 ימים לכל היותר.
דוגמא: סגירת מרפסת, הוספת פרגולה ותוספת בנייה של עד 25 מ"ר.

 1. 3.מסלול מלא: במסלול זה ידונו כל התוכניות "הגדולות", שלהן יש השלכה מהותית ברמה הנדסית ומרחבית. במסלול זה יינתן האישור תוך תקופה שלא תעלה על 90 יום. בהקשר זה יודגש, כי היום קבלנים ו/או יחידים יכולים להמתין שנים עד לקבלת היתרי בנייה ומדובר פה בשינוי בעלת השלכות רציניות ביותר.
דוגמא: בניית בניין חדש, הקמת גשרים וכדומה.

השיטה שבאמצעותה מקווים בממשלה לרשום הצלחה בתוכנית, כלומר לעמוד בזמנים המוגדרים, היא לפנות למכונים עצמאיים שיכללו בעלי מקצוע. אלה יהיו הגופים שיעברו על הבקשות ויאשרו אותם. מכונים כאלה לא קיימים כיום, וההנחה היא שאם התוכנית תאושר, יקומו מכונים שכאלה בשוק הפרטי.

שינוי מהותי נוסף הוא שכל מסמכי הרישוי וכל המידע המוגש לאישורים יהפוך לדיגיטלי במקום גיליונות הנייר הענקיים, מה שיאפשר לרשויות לעבוד במקביל ולא רק בטור, עם נגישות באינטרנט לכל תיק ובקשת רישוי.

חוק התכנון והבנייה הינו חוק מסורבל הבנוי טלאים – טלאים, ובימים אלו מנסחים חוק חדש. בהקשר זה לחיוב יצוין כי יפה שלא המתינו לחוק החדש וכבר עתה יצאו ברפורמה החדשה הנ"ל.

לסיכום ייאמר, כי מדובר ברפורמ
ה מבורכת וחשובה ביותר שיש לעודד שכן יש בה קיצור משמעותי של  הליכי בירוקרטיה (ההמתנה להיתרי בנייה למיניהם), וכפועל יוצא יש ניצול נכון של משאבים וחיסכון כספי רב ליחידים ויזמים (שיוכלו להשקיע את הכסף לזמן קצר ולא יגלגלו לפתחם של רוכשי דירות), וכן תביא לשיפור איכות החיים ואיכות הבנייה על כל המשתמע מכך. הממשלה עשתה צעד והעתיד יגיד אם הרשויות ידעו להפנים ולפעול על פיה ואז כולנו נצא מורווחים.

נושא זה הינו נושא מורכב ואינו פשוט ודורש הבנה והתמצאות בחוק ובהוראות השונות הרלבנטיות לנושא, ואין להתייחס אליו בקלות דעת ולבצע פעולות כאלה או אחרת ללא ייעוץ וליווי מתאים ע"י עו"ד העוסק בתחום. יעוץ וליווי מתאים יכול לחסוך לכם כסף רב שלא הייתם אמורים לשלם, שלא לומר עוגמת נפש רבה אותה ניתן היה למנוע מראש באמצעות תכנון זהיר וקפדני.

הכותב  הינו עו"ד המתמחה בתחום המקרקעין.

האמור ברשימה לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף