כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

צוואה בפני נוטריון


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - נוטריונים - צוואה בפני נוטריון - קיום צוואה - צו קיום צוואה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים
צוואה בפני נוטריון
מאת: עורך דין יוסף גבריאלי - נוטריון


ישנן מספר דרכים לערוך צוואה לפי חוק הירושה, התשכ"ה-1965. ברם, אחת הדרכים הפופולריות היא צוואה בשני עדים, לפי סעיף 20 לחוק הנ"ל.

צוואה בפני עדים משמעה, שהמצווה חותם על הצוואה בפני שני העדים, אשר מאשרים בחתימתם, כי המצווה חתם בפניהם על הצוואה לאחר שהצהיר שזו צוואתו האחרונה.
בדרך כלל, כאשר עורך דין עורך צוואה עבור לקוחו, העדים שמאשרים את חתימת המצווה הם עובדי המשרד שלו, כגון: מזכירה, מתמחה או עו"ד שכיר.

נסיון רב השנים מוכיח, שכאשר המצווה הולך לעולמו בשיבה טובה, חולפות בדרך כלל שנים לא מעטות.
לפיכך, כאשר נדרשת חתימת העדים לצורך הגשת הבקשה לקיום הצוואה, לא תמיד קל לאתר אותם. תופעה זו גורמת , לא אחת, לבעיות לא פשוטות בדרך להוצאת צו קיום הצוואה.


* לאור כל האמור לעיל, עדיפה הדרך האחרת, של עשיית צוואה בפני רשות, לפי סעיף 22 לחוק הירושה, כאשר דין נוטריון לעניין סעיף 22 לחוק כדין שופט (סעיף 22(ז) לחוק הירושה).
היתרון בדרך זו של עשיית הצוואה הוא ברור. שכן, האישור הנוטריוני של הצוואה מהווה ראיה קבילה לקיומה של הצוואה. מן הראוי לציין, כי באישור מופיע, שהנוטריון זיהה את המצווה, אשר חתם על הצוואה בנוכחותו, מרצונו החופשי ולאחר שהבין את תוכנה של הצוואה.

*הבהרה :
הכוונה למקרים שמתעורר הצורך לברר את תקפות הצוואה ע"י תצהירי העדים. או אז אין כל ספק שצוואה בפני רשות,לרבות נוטריון,היא הדרך הטובה ביותר.
נוטריון המאשר עשיית צוואה נדרש לנהל פנקס צוואות ולרשום את נתוני האישור, וכן למסור את מקור הצוואה לידי המצווה ואם הוא מסרב לקבלה, להפקיד אותה אצל רשם הירושות.


רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף