כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

מכרזי כ"א תפורים והעדפה פסולה של עובדים וקידומם


עורכי דין - מידע משפטי: דיני עבודה , משפט מסחרי ו/או דיני חברות , משפט מנהלי - דיני מכרזים - דיני עבודה - משפט מסחרי - מכרזי כח אדם - מכרז תפור - העדפת עובדים - שחיתות - משפט מנהלי - תקיפת מכרז - שיהוי - עתירה - שיקולים זרים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים

מכרזי כ"א תפורים והעדפה פסולה של עובדים וקידומם
מאת: עו"ד ד"ר רן מובשוביץ

קידומו של עובד במקום עבודתו הוא מהלך אשר משפיע באופן משמעותי על חייו ועתידו. קידום בעבודה מביא בדרך כלל לשיפור בתנאי השכר, לפנסיה גדולה יותר, לביטוחים וזכויות סוציאליות משופרות, ולתנאים נלווים משופרים וכמובן לאופק של סיפוק אישי.

לצערנו, התופעה של "מכירת מכרזים" תוך רמיסת זכויות העובד הראוי לצורך קידום מקורבים ידועה לשמצה בישראל.

נציב שירות המדינה, מבקר המדינה ובתי המשפט מכירים בכך שבמכרזים של רשויות המדינה והשלטון הכללי והמקומי, משרדי ממשלה, חברות ציבוריות וגופים פרטיים בעלי זיקה ציבורית, ננקטים מיני צעדים פסולים לצורך קידום עובדים מקורבים לבכירים ובעלי שררה.

לכן ננקטים כיום צעדים רבים בידי המחוקק והרשויות כדי לעודד תקיפה של מכרזי כ"א תפורים. בין היתר, מונע המחוקק פיטורים של מי שעומד על זכויותיו וחושף שחי
תויות ומגן על מעמד העובד במקום עבודתו ולפיכך אין סיבה לפחד מפני טיפול במכרז הפסול.

אז מה עושים

ראשית, יש לתעד ולרשום כל אירוע או פעולה הקשורים או מלמדים על כך שהמכרז פגום ולפנות לייעוץ משפטי מיידית.

אם פורסמו תוצאות המכרז יש להגיש מייד ערר. קשה להפריז בחשיבות הגשתו המיידית של הערר. הניסיון מלמד כי השתהות בתקיפת תוצאות המכרז עשויה להביא לקביעה לפיה אפילו היה המכרז פגום, עדיין אין לבטלו, מסיבות רבות.

לדוגמא: בית המשפט עשוי לקבוע כי אין לפגוע במינוי של הזוכה לנוכח העובדה שהוא כבר נכנס לתפקידו ואין בפגמים שנתגלו כדי לפגוע בהסתמכותו של הזוכה על תוצאות המכרז.

דוגמאות לפגמים

להלן רשימה חלקית ביותר של פגמים כלליים אשר עשויים להתגלות בהליכי מכרז פסול, תפור או מכור:
איסור הפליההחוק אוסר על קיום אפליה בעבודה מטעמי מין או נטייה מינית, גיל, גזע, דת, מעמד אישי, לאום, ארץ מוצא, או השקפה ושיוך פוליטי. לדוגמא, מכרז בו הועדף עובד על פני חברו בשל העובדה שהוא שייך להסתדרות הינו מכרז פסול ופגום שתוצאתו תבוטל.
תוצאה בלתי סבירה באופן קיצונילדוגמא, לזוכה  אין כל ניסיון או כישורים לתפקיד, ולעומת זאת את/ה מועמד מנוסה בעל ניסיון רב ובעל תואר אקדמי המעניק לך יתרון רב בביצוע התפקיד.

חשש למשוא פנים וניגודי אינטרסיםעל החלטת ועדת המכרזים (הבוחנים) להיות נקייה מהעדפות פסולות. המחליטים עצמם חייבים להיות נקיי כפיים וחסרי קשר ישיר או עקיף למי מהמועמדים.

חשש לשיקולים זרים לדוגמא, ועדת הבוחנים שוקלת את התאמתך בהתייחס לכך שאת בוגרת תואר ראשון במדעי החברה, למרות שכבר נקבע שבעלי תואר זה מתאימים למשרה ורשאים להגיש מועמדותם למכרז.

הפרת חובה לפרסם הנחיות והוראותלדוגמא, אם עורך המכרז לא פירסם את כל הקריטריונים הנדרשים למכרז ומועמדותך נפגעה כתוצאה מכך, יתכן והתוצאה תהיה ביטול המכרז.

חובה לקיום הליך תקיןיש לקיים את ההליך בהתבסס על מסמכי המכרז והדינים החלים עליו. לדוגמא, קיום מכרז הנוגד את הוראת התקשי"ר עשוי להביא לפסילתו ע"י נציבות שירות המדינה.  

ייעוץ וליווי משפטי חובה

דיני המכרזים ידועים כסבוכים. בדיקת העובדות ע"י עורך דין המאומן בחשיבה משפטית ובעל ידע מקצועי בתחום, תביא לחידוד הטענות שתועלנה בהליכי הערר או הליכי ביהמ"ש ותשפר באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה לביטול המכרז או לשינוי תוצאותיו.

לדוגמא: עורך דין מיומן ובעל ידע עשוי להצביע על פגמים שנפלו בעריכת מכרז של נציבות שירות המדינה בהתייחס לתקשי"ר, ולהביא לביטול המכרז בהתבסס על נימוק שונה מזה שהעלת בדעתך.

כאמור, הגופים המפקחים כיום על הליכי המכרזים רגישים היום יותר לטענות המועלות ע"י מועמדים שנפגעו ממכרזים פגומים ולעיתים מורים על ביטול המכרז בלא שנזדקק לפסיקת בית המשפט. לפיכך, חשוב לפנות מוקדם ככל האפשר לעו"ד מומחה בתחום, ולפעול במהירות וללא חשש כנגד תוצאות המכרז הפגום.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף