כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

נהיגת קטינים ללא רישיון נהיגה


עורכי דין - מידע משפטי: פלילי , דיני תעבורה - פלילי - עבירות נוער - רישיון נהיגה - נהיגה ללא רישיון - תאונה - ביטוח - נוער במשפט הפלילי

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שיבעה עיגולים
נהיגת קטינים ללא רישיון נהיגה
מאת: עו"ד שולמית קהלת אורן

נהיגה ללא רישיון נהיגה נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר ובהתאם, לצד עבירה זו נקבע עונש מינימאלי של 3 חודשי פסילה ועונש מקסימאלי של שנתיים מאסר. זאת, בנוסף לעונשים של קנס, פסילת רישיון על תנאי ומאסר על תנאי.

נהיגה ללא רישיון נהיגה מכילה בתוכה עבירה נוספת של נהיגה ללא תעודת ביטוח.

רבים מהקטינים אשר נוהגים ללא רישיון נהיגה עושים זאת מבלי להבין את חומרת המעשה אלא מתוך סקרנות, שובבות וייצר הרפתקנות.
יחד עם זאת, גם כאשר מדובר במקרה חד פעמי ובנסיבות מקלות, חומרת העבירה עומדת בעינה והקטין יהיה צפוי לעונש מרתיע.

נהיגה ללא רישיון נהיגה עבירה בעלת אופי פלילי

חוק הנוער קובע כי קטין המואשם בנהיגה ללא רישיון נהיגה יישפט בבית המשפט לנוער ולא בבית המשפט לתעבורה.
הסיבה נעוצה בכך שעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה היא עבירה אשר נושאת אופי פלילי מובהק ועל כך נדרש התייחסות מיוחדת להיותו של הנאשם – קטין.
האופי הפלילי של העבירה מעמיד את הקטין שנשפט בבית המשפט לנוער בפני האפשרות כי יורשע בפלילים ויוכתם בכתם הרישום הפלילי שעלול להכשילו בהליכי הגיוס לצה"ל, מציאת עבודה ראויה וכיו"ב.
לפיכך, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי המתמחה בעבירות נוער לשם ליווי משפטי וייצוג הקטין בהליכים בבית המשפט לנוער.

נהיגה ללא רישיון נהיגה וגרימת תאונת דרכים

קטינים אשר נוהגים ללא רישיון נהיגה מסכנים את הציבור ולפיכך – גרימת תאונת דרכים מחמירה את נסיבות העבירה ובהתאם – את הענישה כלפיהם.
נוכח היותם של הקטינים חסרי ידע וניסיון מספיקים וכן נוכח היותם אימפולסיביים וחסרי יכולת להתמודד עם מצבי לחץ – מעורבותם בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה וגרימת תאונת דרכים עשויה להביא לביצוע עבירות חמורות נוספות, כגון: הפקרה לאחר פגיעה, אי מסירת פרטים, שיבוש הליכי חקירה וכיו"ב.
כך למשל, קטין בן 16 נהג ברכבו של אביו ללא רישיון נהיגה ופגע ברוכב אופניים בן 8 פגיעה קטלנית. מיד לאחר התאונה ברח הקטין מהמקום ולא ניסה לעזור לילד הפגוע.
הקטין הואשם בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה והפקרה לאחר פגיעה ובית המשפט לנוער הטיל עליו, בין היתר, פסילת רישיון למשך 10 שנים.

לסיכום: נהיגה ללא רישיון נהיגה הינה עבירה חמורה, מסוכנת ומסכנת בפרט כאשר המדובר בקטינים אשר יישפטו בבית המשפט לנוער אשר דן בעבירות פליליות.
לפיכך, מומלץ לפנות לעו"ד פלילי המתמחה בתחום עבירות הנוער בהקדם.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף