כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

מיצוי הליכים מנהלי - ההבדל בין הצלחה לכישלון


עורכי דין - מידע משפטי: משפט בינלאומי ו/או מנהלי - משפט מנהלי - מינהלי - אזרח מול הרשות - רשות שלטונית - עתירה לבית המשפט - מיצוי הליכים - מכתב - ניסוח משפטי בג"צ - מאבק מול רשויות

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים
מיצוי הליכים מנהלי - ההבדל בין הצלחה לכישלון
מאת: ד"ר רן מובשוביץ , עו"ד
מיצוי הליכים מנהלי

מאת ד"ר רן מובשוביץ, עו"ד


בסכסוך שבין אדם לרשות שלטונית יש למצות את ההליך המנהלי טרם פניה לערכאות. דין עתירה לבימ"ש , שהוגשה טרם מיצוי ההליך המנהלי, הוא להיכשל.

מהו ההליך המנהלי

מדובר על הליך מעין שיפוטי שזהות הדנים והמתדיינים בו נקבעת בחוק. כך לדוגמא, תוגש "השגה" על קביעת שומה של מס הכנסה או מס שבח מקרקעין לפקיד השומה ועל החלטה מטעם משרד החינוך שלא לפתוח בית ספר או החלטה בעניין קביעת אחוזי נכות בועדה של הביטוח לאומי או החלטה של הועדה המקומית לתכנון ובניה שלא ליתן היתר לבניה, יוגש "ערר" לועדת הערר.

אלו הן, כמובן, דוגמאות ספורות בלבד, שכן מהות ופירוט ההליך המנהלי מפורטת בכל חוק ותקנותיו. דרך ההשגה על שומה של מס הכנסה נקבעת בפקודת מס הכנסה, דרך ההשגה על שומה של מס שבח מקרקעין קבועה בחוק מיסוי מקרקעין והערר בעניין היתר הבניה מוגש ע"פ חוק התכנון והבניה.

פניה לבית המשפט טרם מיצוי ההליך המנהלי

כאמור, אין לעתור לבית המשפט טרם מיצוי ההליכים המנהליים בפני הרשות. אולם לעיתים, למרות המאמצים הכנים שנערכים, "אין עם מי לדבר".

מכיוון שזכותו של הנפגע מהחלטה מנהלית לקבל הזדמנות הוגנת להשמעת טענותיו, פתוחה בפניו הדרך, אם לא קיבל כזו, לפנות לבית המשפט ולשטוח בפניו את טענותיו.

ניתן לפנות לבית המשפט גם אם מתברר לנפגע שההליך עצמו לא מנוהל כדין. לדוגמא, אם הרכב ועדת הערר אינו זה שנקבע בחוק, או שלא זומן לדיון בענייננו.

מקרה נוסף לפניה לבימ"ש הוא כאשר הסעד הנדרש דחוף. לדוגמא, אם החליטה רשות מקומית לסגור עסק הפועל ללא רשיון, ולזה יש טענות קשות בדבר השיקולים הזרים שהובילו לקבלת ההחלטה בעניין.

תפקידו של עורך הדין

קשה שלא להפריז בחשיבות תפקידו של עוה"ד בהליך המנהלי. יכולותיו של עו"ד לנהל באופן יעיל יותר את ההליך מול הרשויות אינן מוטלות בספק.

נזכיר רק את היתרונות הגלומים ביכולת ניסוח פניה באופן המקיף והממצה ביותר, תוך פירוט מלוא הטענות, משלוחה לכל המכותבים הרלוונטים, וניהול ההליך מתוך ראיה מערכתית כוללת, תוך שימת דגש על זכויותיו הרבות של הפונה, כפי שהן מוגדרות ומפורשות בחוק ובפסיקה.

על כן, מומלץ מאד לפעול באמצעות איש מקצוע למן הצעד הראשון אל מול הרשויות. לעיתים, פניה שכזו משמעותה חסכון כספי ניכר ותוצאה חיובית מהירה.


הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה מיועדת בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
מידע משפטי מאמרים

עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף