כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

על הצורך בתום לב מצידו של העותר נגד רשות שלטונית


עורכי דין - מידע משפטי: משפט בינלאומי ו/או מנהלי - משפט מנהלי - מינהלי - אזרח מול הרשות - רשות שלטונית - עתירה לבית המשפט - תום לב - נקיון כפיים - שיהוי -סעד - דין עצמי -בג"צ - מאבק מול רשויות

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
על הצורך בתום לב מצידו של העותר נגד רשות שלטונית
מאת: ד"ר רן מובשוביץ , עו"ד
על הצורך בתום לב מצידו של העותר נגד רשות שלטונית

מאת ד"ר רן מובשוביץ, עו"ד


חובתו של המבקש סעד מבית המשפט לבוא בשעריו נקי כפיים וטהור בכוונותיו ובמעשיו. לעיתים, אני נתקל במקרים המגיעים לטיפולי וחושב לעצמי שמצבו המשפטי של התיק היה יכול להיות טוב בהרבה, לו מלכתחילה היו פועלים מרשיי בצורה מקצועית, נקיית כפים ותמת לב, מתוך הכוונה של עורך דין בקיא. עולה מכך, שכדי לפעול בתום לב ולהיות נקי כפיים, מוטלות על העותר חובות רבות, שספק אם יכול להיות מודע להם בעצמו.

ניקיון כפיים הוא מושג שפנים רבות לו.כך, במנהל הציבורי ישמש להבהיר היפוכה של השחיתות, מהמדרש העברי אנו למדים כי הוא אחת מתכונות היסוד של מנהיג. כללית ישמש להגדרת דרך התנהלותו של אדם תם לב, שאין לו כוונות נסתרות זדוניות ושליליות. ע"מ להיות תם לב ונקי כפיים בהתנהלותנו המשפטית עלינו לפעול כפי שמצופה ממי שאין לו מה להסתיר.

העותר נקי הכפיים יחשוף בפני בית המשפט את מלוא העובדות הידועות לו והקשורות קשר ישיר או עקיף לנושא העתירה. הביטוי עובדות מכיל אף מסמכים הנמצאים ברשות העותר או בידיעתו וגם קשת התנהגויות תמות לב, המצופות ממי שמבקש סעד מבית המשפט.

כך לדוגמא, מי שעותר לערכאה משפטית חייב לגלות בפניה אם בעבר עתר כבר לאותו הסעד, לגלות את כל הבקשות והתשובות שהוגשו וההחלטות שניתנו בהן. על העותר לקבלת סעד חל איסור לעשות דין עצמי, היינו – לבקש סעד, ובו בזמן לפעול באופן עצמאי תוך שהוא מפר הדין והחוק כדי לקבוע עובדות בשטח. גם מי שמטעה את בית המשפט בעובדות, או משתהה יתר על המידה בהגשת תביעתו לסעד, אינו נקי כפיים.

מכאן, לתוצאותיו של העדר ניקיון כפיים בעתירות לבתי המשפט. הניסיון מלמד, שהעדר ניקיון כפיים מוביל לכשלון העתירה כולה. הרציונל ברור. טענותיו של מי שנתפס טוען טענות שקר, מטעה את בית המשפט לחשוב שהמצב הוא כזה בעודו למעשה אחר, או מסתיר מבית המשפט עובדות חשובות כדי לקבל את מה שביקש, נתפסות כחסרות אמינות ויהא זה חוסר צדק להעניק לו פרס בדמות הסעד המבוקש.

לדוגמא, הורה שפעל באלימות קשה כנגד מורה בבית ספר בעקבות החלטה גרועה, או הורי תלמידים שהקימו בית ספר והסתירו מבית המשפט את העובדה שלא נתבקש ממשרד החינוך רישיון בגינו, עלולים להיכשל בעתירתם, גם אם יש בה צדק רב.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה מיועדת בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף