כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

חובות הרשות כלפי האזרח בזמן מלחמה – פיצוי הוגן


עורכי דין - מידע משפטי: משפט בינלאומי ו/או מנהלי - זכויות משפטיות בעת מלחמה - משפט מינהלי - מנהלי - רשות - אזרח מול הרשות -בג"צ - מאבק מול רשויות - הרשות המבצעת - פיצויים - נזקי רכוש - נזק - נזקים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה חמישה עיגולים
חובות הרשות כלפי האזרח בזמן מלחמה – פיצוי הוגן
מאת: ד"ר רן מובשוביץ , עו"ד
חובות הרשות כלפי האזרח בזמן מלחמהפיצוי הוגן
מאת: עו"ד ד"ר רן מובשוביץ

הרשות המבצעת אחראית על ניהול האורגן הקרוי מדינה. כאשר הרשות בוחרת לפעול באופן שגורם לנזקים לחברי האורגן, קרי –לאזרחיה, מן הראוי כי תפעל לפצות אותם על נזקיהם.

אין זה משנה אם התחום הניזוק הוא אובדן רווח, פיטורים ממקום העבודה או פגיעה פיזית בדירת המגורים של האזרח, שכן מהותו של הפיצוי הוא בהחזרת המצב לקדמותו, כפי שהיה טרם הפגיעה.

אחת השאלות החשובות ששואל עצמו האזרח הנפגע הוא כיצד ניתן לכמת את הנזק שנגרם. חשוב להבין, כי הרשות כפופה לדיני היושר ותום הלב. הרשות אינה עושה לאזרחיה "טובה", באשר היא חייבת לפצות ע"פ הוראות הדין ( ר' לדוגמה חוק מס רכוש וקרן פיצויים, תשכ"א - 1961 ), ולכן – ראוי לעמוד על כך שהגורם המעריך את הנזק יהיה גורם אובייקטיבי וחסר פניות.

כך, לדוגמה, השמאים המעריכים את הנזק שנגרם לרכוש ונכסים מטעמו של מס רכוש הם אנשי מקצוע חיצוניים, אשר אינם חייבים דבר לרשויות. באופן זה נשמרת התנהלות הגונה וראויה, לפיה יוערכו נזקי הפונים בהתאם לשוויים הריאלי.

באותה המתכונת, ניתן להחיל את חובות הרשות בקבלת החלטות על כל החלטה בעניין תשלום נזקים.*

* על חובות הרשות וקריטריונים מנהליים ראויים ראו מאמרי הקודמים.


הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.      
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף