כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

חיפוש שלא כדין והתנגדות למעצר בלתי חוקי


עורכי דין - מידע משפטי: פלילי - דיני מעצרים - מעצר - פלילי - חיפוש שלא כדין - התנגדות למעצר בלתי חוקי - משטרה - שוטר - חיפוש - עצור - שחרור -

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
חיפוש שלא כדין והתנגדות למעצר בלתי חוקי
מאת: עו"ד שולמית קהלת
חיפוש שלא כדין והתנגדות למעצר בלתי חוקי
מאת: עורכת דין שולמית קהלת

תנאי מקדמי לביצוע חיפוש על פני גופו של אדם - דהיינו בבגדיו ו/או כליו - הינו עיכובו או מעצרו.

מבצע העיכוב או המעצר חייב להזדהות תחילה בפני האדם כאיש משטרה ובציון שמו, ולהודיע מיד לאזרח שהוא מעוכב ולהבהיר לו את סיבת עיכובו / מעצרו, בהקדם האפשרי.

מילוי חובות אלו על ידי איש המשטרה הוא תנאי לחוקיות העיכוב או המעצר ובמקרה בו לא מולאו חובות אלו קמה לאדם הזכות להימלט ולהגן על עצמו מפני איש משטרה – כמפני תוקף!

במקרה של התנגדות לעיכוב או למעצר בלתי חוקי, כאשר המתנגד לא עשה יותר ממה שהיה ראוי לעשות באורח סביר בנסיבות, על מנת להשתחרר מהעיכוב / מעצר – התנגדותו, בדרך כלל, לא תהווה בסיס להרשעה בעבירה של תקיפה או הכשלה או הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

כך למשל, בבית המשפט השלום בתל אביב נדון מקרה בו שוטר לא עמד בחובתו ולא הודיע לנאשמים שהם מעוכבים בטרם החל בביצוע חיפוש על פני גופם, ונקבע כי לשוטר לא קמה הסמכות לערוך חיפוש בכליהם של הנאשמים.

בעקבות זאת, זיכה בית המשפט את שני נאשמים מעבירה של תקיפת שוטר וקבע כי התנגדותם לחיפוש שקדם להודעה על מעצרם היתה לגיטימית.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף