כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

אלימות במשפחה


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - אלימות במשפחה - דיני משפחה - משפט פלילי - גירושין - צו מניעה - צו הרחקה - בית משפט - צו זמני - צו קבוע

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
אלימות במשפחה
מאת: עו"ד איתן ליפסקר
אלימות במשפחה
מאת עו"ד איתן ליפסקר

מה ניתן לעשות במקרה של אלימות במשפחה ?

התגובה הבסיסית לאירוע של אלימות במשפחה הנו הגשת תלונה במשטרה. יחד עם זאת, ניתן לפעול באופנים נוספים ובהם הגשת בקשה לצו הרחקה בהתאם לחוק למניעת אלימות במשפחה או הגשת צו הרחקה במסגרת תביעה לצו מניעה. ההבדל בין שני ההליכים הנו משך הזמן בו יהיה הצו בתוקף.
צו הרחקה במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה הנו, מטבעו, קצר מועד ומוגבל. ניתן אומנם להאריכו אולם הוא אף פעם לא יהיה קבוע.
לעומתו, צו הרחקה במסגרת תביעה לצו מניעה עשוי להיות בעל טווח ארוך ואף קבוע.

כיצד מתנהלים בבית המשפט ההליכים השונים למניעת אלימות במשפחה  ?

בקשה לצו הרחקה בהתאם לחוק למניעת אלימות במשפחה מוגשת במעמד צד אחד (כלומר ללא נוכחות ותגובת המשיב/ה בבקשה) באמצעות טופס מיוחד הכולל, בין היתר, פרטים אודות אלימות קודמת, אודות החזקת נשק ע"י המשיב/ה וכן התחייבות עצמית מצד מי שמגיש את הבקשה, לשאת בנזקים של המשיב/ה אם יקבע בית המשפט כי הבקשה היתה קנטרנית ולא נכונה.
אם החליט בית המשפט להענות לבקשה, הוא יקבע, במקביל, דיון במעמד שני הצדדים בתוך 7 ימים. לקראת דיון זה תוגש תגובת המשיב/ה בבקשה ויתקיים בה דיון ראשוני מחודש.
צו הרחקה במסגרת תביעה למתן צו מניעה נדון כמו תביעה רגילה, דהיינו על הנתבע/ת להגיש כתב הגנה תוך 30 יום ולאחר מכן מתקיימים דיונים כמקובל.
יחד עם זאת ניתן להגיש, עם התביעה, בקשה לצו מניעה זמני במעמד צד אחד ואזי ישקול בית המשפט האם להענות לבקשה ויתכן גם כי יקבע דיון קרוב לענין צו זמני זה.    
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף