כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

החזקת סכין – עבירה שעונשה חמש שנות מאסר


עורכי דין - מידע משפטי: פלילי - פלילי - החזקת סכין - אגרופן - רשות היחיד - מועדונים - בתי ספר - פנימיה - עבירה פלילית - כתב אישום - עונש - החמרת ענישה - בתי משפט - עבירות נוער - קטין

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
החזקת סכין – עבירה שעונשה חמש שנות מאסר
מאת: עו"ד שולמית קהלת - אורן
החזקת סכין – עבירה שעונשה חמש שנות מאסר

מאת: עו"ד שולמית קהלת – אורן


האיסור על החזקת סכין מצוי בחוק העונשין ולפיו אדם המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי ההחזקה נעשתה למטרה כשרה, דינו – מאסר 5 שנים. כל כלי להב או כלי שמסוגל לחתוך או לדקור ייחשב ל"סכין", למעט אם מתקיימים שני תנאי מצטברים, שאז – ייחשב הכלי לאולר:
א. אורך הלהב אינה עולה על 10 ס"מ – אורך הלהב הוא הרלוונטי ולא הכלי כולו. ב. לא ניתן לקבע את הלהב.
מכיוון שישנם מקרים רבים בהם החזקת הסכין הינה תמימה, קרי: אינה נוגעת לשימוש פוגעני או מאיים, החוק מאפשר לאדם המחזיק סכין להוכיח כי ההחזקה נועדה ל"מטרה כשרה". במידה והכלי שהוחזק עונה להגדרת "אולר" כמפורט לעיל, והוא לא הוחזק באחד המוסדות המפורטים בחוק (גן ילדים, בתי ספר, פנימיה, מרכז תרבות נוער וספורט וכו') – חלה חזקה לפיה מדובר בהחזקה "כשרה" – והנטל להוכיח ההיפך מוטל על התביעה.
חשוב להדגיש כי החזקת סכין לצורך "הגנה עצמית" או לצורך "הרתעה" – לא תחשב החזקה כשרה, וכדברי ביתה משפט העליון בע"פ 7969/04 – "החזקת סכין כאמצעי לפתרון סכסוכים אינה מהווה מטרה כשרה". בחינת ההחזקה – אם כשרה אם לאו – תילמד לרוב על-פי נסיבות החזקת הסכין וכל מקרה יבחן לפי נסיבותיו. ניתן לומר כי הנטייה להעמיד לדין בגין החזקת סכין תגבר כאשר החזקת הסכין מתבצעת במקום בו אין הצדקה אובייקטיבית-עניינית לשאת סכין או במקום בו יש סיכון גבוה להיווצרות חיכוכים עם אנשים שיכולים להביא להתדרדרות ולשימוש פוגעני בסכין או אם המחזיק נמצא תחת השפעת סם או אלכוהול וכיו"ב. בעבירה של החזקת אגרופן או סכין התוו בתי המשפט ענישה מחמירה וגישה מחמירה זו אומצה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בפרט כאשר מדובר בבני נוער וקטינים.
לאור זאת, לאדם הנחשד בעבירה זו, מומלץ להיוועץ בערוך דין המתמחה בפלילים מיד עם תחילת ההליכים המשטרתיים או המשפטיים.

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף