כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

עבירות שב"חים – חובת ההוכחה מוטלת על התביעה


עורכי דין - מידע משפטי: פלילי - פלילי - הסעת שב"ח - שוהה בלתי חוקי - היתר שהיה - מינהל אזרחי - היתר תעסוקה - כתב אישום - נטל ההוכחה - משרד הפנים - דיני ראיות - הרשעה פלילית - קנס

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
עבירות שב"חים – חובת ההוכחה מוטלת על התביעה
מאת: עו"ד שולמית קהלת - אורן
עבירות שב"חים – חובת ההוכחה מוטלת על התביעה

מאת עו"ד שולמית קהלת אורן


בית המשפט המחוזי-מרכז (ע"פ 2278-04-08) זיכה מערער מעבירה של הסעת שני שב"חים, בקובעו כי המדינה לא הוכיחה כנדרש שהנוסעים שהוסעו על-ידי המערער, אכן שהו שלא כדין בישראל.

במקרה הנדון, לשם הוכחת היותם של הנוסעים שב"חים, הסתפקה המדינה בהגשת תיעוד מהמנהל האזרחי באיו"ש אשר לפיו לשניים אין היתר שהייה או תעסוקה בישראל ולא המציאה מסמך כלשהו ממשרד הפנים.

בית המשפט השלום הרשיע את המערער בהסעת השב"חים וקבע:

1. האפשרות שהאישור מהמנהל האזרחי אינו מכסה את כל קשת האפשרויות לעניין שהותם הבלתי חוקית בארץ, הינה, כמעט תיאורטית ועל כן, אין צורך בבדיקה נוספת מעבר לאישור זה.

2. אילו רצה הנאשם לעורר ספק בעניין – היה עליו לפנות (בעצמו) למשרד הפנים.

בית המשפט המחוזי אינו מקבל את קביעותיו הנ"ל של בית המשפט השלום וקובע:

1. אין כל בסיס ראייתי לקביעה כי המדובר באפשרות כמעט תיאורטית, שכן לא הייתה כל הוכחה בעניין זה בפני בית המשפט השלום.

ומכל מקום, כבר נקבע בעבר, כי קיימת אפשרות, הגם שהיא כמעט תיאורטית, כי האישורים שהוצגו מטעם המנהל האזרחי אינם מכסים את כל האפשרויות של מתן ההיתרים שניתן אישור כלשהו ממשרד הפנים.

2. נטל ההוכחה, למעט במקרים מסוימים, לעולם מוטל על התביעה. על כן, לא ההגנה צריכה להראות לבית המשפט, בנסיבות עניין זה, כי השוהים שהו כדין בישראל, אלא התביעה היא זו שצריכה להראות כי הם שהו בה שלא כדין.

לעניין זה קובע בית המשפט, כי המדינה לא עמדה במלוא חובת ההוכחה המוטלת עליה במקרה זה, שכן, לא המציאה אישור כלשהו ממשרד הפנים, כפי שהגישה אישור מהמנהל האזרחי.

לאור כל זאת מזוכה המערער מהעבירה של הסעת השב"חים.

לסיכום, הסנקציות המוטלות על המורשעים בעבירות שב"חים הינן קשות ומעבר לכתם של ההרשעה הפלילית, ויש בהן משום פגיעה כלכלית ותעסוקתית, בדמות עונשי מאסר וקנסות כבדים.

על מנת להתמודד כראוי עם כתב אישום בעבירות שב"חים יש לפנות מיידית לעו"ד המתמחה בפלילים.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף