כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

מתן צו כינוס נכסים בפשיטת רגל גם לחייב מזונות


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה, דיני בנקאות ו/או הוצאה לפועל - דיני משפחה - חוב מזונות - חייב - כינוס נכסים - פשיטת רגל - הפטר - הלכה חדשה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים
מתן צו כינוס נכסים בפשיטת רגל גם לחייב מזונות
מאת: עו"ד יוסף גבריאלי
מתן צו כינוס נכסים בפשיטת רגל גם לחייב מזונות

מאת: עו"ד ונוטריון יוסף גבריאלי

ביהמ"ש העליון קבע לאחרונה הלכה חדשה וחשובה בנוגע לחוב מזונות בפשיטת רגל הנוגעת לסעיף 69(א)(3) לפקודת פשיטת הרגל, התש"מ – 1980, שקובע, כי צו הפטר אינו מפטיר חייב מחבות לפי פסק דין למזונות.

המערער הגיש ערעור על פסק דין של ביהמ"ש המחוזי בחיפה, שדחה את בקשתו למתן צו כינוס נכסים בשלב מקדים להליכי פשיטת רגל וזאת בשל העובדה ש- 70% מחובותיו העומדים בסה"כ על כמיליון ₪, נובעים מאי תשלום מזונות לרעייתו שלא בתום לב.

ביהמ"ש העליון התחשב בעובדה שהמערער הנו בן 68 המצוי במצב כלכלי ובריאותי קשה ובמיוחד לאור העובדה שלאחרונה עבר ארוע מוחי.

לנוכח העובדה, כי אין מחלוקת של ממש על מצבו הקשה של המערער ולאור ההתרשמות של ביהמ"ש, כי אין באפשרותו כלל וכלל לשלם את חובותיו, הרי שלא היה מקום בשלב זה לדחות את בקשתו למתן צו כינוס נכסים בשל חוסר תום לבו, מה גם שביהמ"ש לא שוכנע שהייתה מניעה אמיתית מצד המערער לעמוד בפסיקת המזונות.

ביהמ"ש העליון פסק באופן תקדימי, כי אי אפשר לומר, כי עצם העובדה שחובו של אדם נובע, כולו או חלקו, ממזונות, שוללת מניה וביה את האפשרות לראות בו כמי שזכאי לבקש הליכי פשיטת רגל.

ביהמ"ש העליון קבע עוד, כי במקרה דנן חסימת הליכי פשיטת הרגל בשלב זה תותיר את המערער מול חוב אסטרונומי מבחינתו, שאין לו וככל הנראה גם לא תהיה לו, כל יכולת לפורעו ולא יהיה בכך כדי להועיל לנושים באופן ממשי. ביהמ"ש קבע, כי אמנם סעיף 69 (א)(3) לפקודת פשיטת הרגל קובע, כי צו הפטר אינו מפטיר מחוב מזונות, אולם הוראה זו כפופה לשיקול הדעת של ביהמ"ש ולפיכך לא ראוי לסגור את הדלת בפני המערער. (ע"א 1003/09 מקבילי נ' כונס הנכסים הרשמי (טרם פורסם).

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
מידע משפטי מאמרים

עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף