כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

יוזם פירוק שיתוף במקרקעין אינו מי שקובע את דרך פירוק השיתוף


עורכי דין - מידע משפטי: מקרקעין - דיני מקרקעין - פירוק שיתוף במקרקעין - יוזם הפירוק - תביעה לפירוק השיתוף - בית משפט

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
יוזם פירוק שיתוף במקרקעין אינו מי שקובע את דרך פירוק השיתוף
מאת: עו"ד אבנר שטמר
יוזם פירוק שיתוף במקרקעין אינו מי שקובע את דרך פירוק השיתוף
מאת: עו"ד אבנר שטמר

סעיף 37 לחוק המקרקעין מקנה לכל שותף במקרקעין לדרוש בכל עת את פירוק השיתוף.

הואיל ופירוק שיתוף במקרקעין יכול להתבצע במספר דרכים, כגון מכירת כל המקרקעין וחלוקת התמורה בין השותפים, או כגון חלוקה בעין, ניתן לכאורה לחשוב כי השותף יוזם הפירוק יכול לקבוע גם את דרך הפירוק ולהעדיף את הדרך הכדאית יותר עבורו.

למעשה הדבר אינו כך כלל וכלל. מי שקובע את דרך הפירוק הוא בית המשפט. מהרגע שהשותף יוזם הפירוק התחיל את הליך פירוק השיתוף, אותו שותף איבד את השליטה על ההליך והשליטה עברה לידי בית המשפט.

האם, כאשר מסתבר שבית המשפט בוחר לפרק את השיתוף בדרך שאינה נוחה לשותף יוזם הפירוק, יכול השותף שיזם את הפירוק לבקש לחזור בו מתביעתו לפירוק השיתוף? לא בטוח. ייתכן ששותפים אחרים במקרקעין יבקשו להמשיך את ההליך, בית המשפט עלול להיעתר לבקשתם, והתוצאה עלולה להיות שהשיתוף במקרקעין יפורק בדרך שאינה נוחה לשותף שיזם את הליך פירוק השיתוף.

המסקנה מהאמור לעיל היא, כי כאשר שותף במקרקעין שוקל הגשת תביעה לפירוק השיתוף, עליו לשקול היטב את הדרכים האפשריות לפירוק השיתוף, ולהגיש את תביעתו במועד נוח מנקודת מבטו כשהוא ערוך לכל דרך בה יחליט בית המשפט לבצע את פירוק השיתוף.


הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף