כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

החלפת חלקות ב' לצמיתות

ידיעה חדשותית: 22/02/2023

עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי משפט מנהלי - משקים, חלקות ב', דיני מושבים, נחלות, רשות מקרקעי ישראל, אגודה שיתופית, נחלה, מגזר חקלאי, אגודות שיתופיות

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
החלפת חלקות ב' לצמיתות
מאת: עו"ד תמיר יחיא ועו"ד ניסים נחום
ביום 02/01/2023 התקבלה בביהמ"ש באשקלון תביעה שהגשנו בשם חבר מושב שחר כנגד שכניו, ונקבע שהחלפת חלקות ב' שביצעו לא הייתה זמנית אלא קבועה.
התובע והנתבעים חברים ותיקים במושב ובעלי זכויות במשקים סמוכים. סמוך למשקים קיימת חלקה ב', שהוקצתה במקור למשק הנתבעים (החלקה מושא התביעה). לתובע הוקצתה חלקה ב' בעלת שטח דומה, מרוחקת יותר.
לפני כ-20 שנה, התקשרו הצדדים בהסכם להחלפת החלקות לצמיתות. במשך שנים ארוכות כיבדו הצדדים את ההסכם והתובע נטע בחלקה הסמוכה פרדס לימונים. 
ב-2012, לאחר שגילה שאין בחזקתו את ההסכם המקורי להחלפת החלקות, ערך התובע עם הנתבעים מסמך שתיעד את ההסכמה המקורית של הצדדים. 
לאחר שהנתבעים העבירו המשק לביתם, ניסו הבת ובעלה להשתלט בכח על החלקה, בטענה כי ההחלפה שבוצעה היתה זמנית ולא לצמיתות.
בעקבות צו מניעה שהגשנו, הורה בית המשפט לבת ובעלה לסלק ידם מהחלקה ולהשיבה לידי התובע, עד קבלת פסק דין בהליך העיקרי.
הנתבעים טענו כי החלקה נמסרה לשימוש התובע תמורת דמי שכירות לתקופה מוגבלת של עשר שנים ומעולם לא הוסכם על החלפת החלקות לצמיתות. עוד טענו כי לא ברור מי חתם על מסמך החלפת החלקות ובאילו נסיבות. וכעת, לאחר שעקר את עצי הלימון הסתיימה השכירות והחלקה חוזרת למשק שלהם. 
הוכחנו לבית המשפט כי אין זה סביר שהתובע היה מסכים לטעת פרדס לימונים אם הייתה לו הסכמה לשכירות של עשר שנים, שכן מטע לימון נהוג לטעת לשנים ארוכות ואחרת זה לא משתלם כלכלית.
עוד הוכחנו כי הנתבעת היא זו שחתמה על המסמך וכי טענתה כי אם אכן חתמה על המסמך , הרי שהתובע הוליך אותה שולל לחתום על מסמך ריק, ללא שידעה משמעותו, אינה מסתדרת עם העובדות וההיגיון.
השופט עידו כפכפי קיבל את תביעתנו במלואה תוך שמציין כי גרסת התובע הייתה יציבה לכל אורך הדרך ולא נסתרה. המסמך מ-2012 מחזק את גרסת התובע משמעותית ומעידה על ההתחייבות להחלפת השטחים. עוד ציין שהנתבעת לא נתנה כל הסבר סביר לחתימתה על המסמך ועל כך שלא רק חתמה, אלא אף הוסיפה את שמו של בעלה על המסמך וכי חזקה עליה כי כשחתמה על המסמך ידעה והבינה את מהות ההצהרה.

השופט הוציא צו הצהרתי לפיו החלקה מוצמדת למשק התובע ומהווה חלק מהנחלה שלו והנתבעים חוייבו בהוצאות ושכ"ט עו"ד בסך 15,000 ש"ח
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף