כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

סמכות מנהל לשינוי סיווג רישום במע"מ - סעיף 58 לחוק המע"מ


עורכי דין - מידע משפטי: מיסים משפט מסחרי ו/או דיני חברות - סיווג מע"מ שינוי סיווג מע"מ מס ערך מוסף סעיף 58 לחוק מע"מ מוסד כספי עוסק מורשה החלטת מיסוי הסכם הלוואה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
סמכות מנהל לשינוי סיווג רישום במע"מ - סעיף 58 לחוק המע"מ
מאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני ומר דוד זמיר
השאלה המרכזית בערעור הייתה: החלטת מנהל מע"מ לסווג חברה "כמוסד כספי" במקום "עוסק מורשה". לפי סמכותו בסעיף 58 לחוק מע"מ והחלטת מיסוי 3314/16 "הסיווג על פי חוק מס ערך מוסף של פעילות למתן הלוואות", גם במקרה שאין מחלוקת כי המערערת אינה עומדת באף אחת מהגדרות "מוסד כספי" בהתאם לסעיף 1 לחוק? חברת "ברק הס החזקות בע"מ" (להלן: "החברה האם") התקשרה בהסכם הלוואה מיום 25.01.17 עם חברת ההתחדשות העירונית לביצוע פרויקט ברחוב ים סוף 8, "ב.ע.י. ים סוף 8 בע"מ" (להלן: "היזם"). מלבד מתן ההלוואה ההסכם גם כלל שירותי איתור גורמי מימון לפרויקט ושירותי בקרה שוטפים בתמורה לתשואה מובטחת -4% מרווחי היזם. טענות החברה בערעור היו שיש לאבחן את הרווח שהתקבל ממתן היעוץ לבין הרווח שהתקבל ממתן המימון. טענות אלו נדחו על ידי בית המשפט המחוזי זאת מאחר ולפי קביעתו החברה רק סיפקה מימון לפרויקט והרווחים משירות הייעוץ נגזרו באופן ישיר מסכום קרן ההלוואה, על כן החברה לא הייתה חשופה לסיכויים והסיכונים של הפרויקט וניתן לסווגה "כמוסד כספי" גם אם אין היא עונה על אף אחת מההגדרות של "מוסד כספי", לפי סעיף 1 לחוק המע"מ. (עמ (י-ם) 79285-12-20‏ ‏ ברק תמ"א ים סוף 8 בע"מ נ' מנהל מס ערך מוסף ירושלים, ניתן בתאריך 17 באוגוסט 2022.) נכתב ונערך על ידי דוד זמיר, מתמחה במשרד עורכי דין יואב ציוני ושות'.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף