כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

הגדלת מס הרכישה בדירות מעטפת

ידיעה חדשותית: 03/05/2023

עורכי דין - מידע משפטי: מיסים מקרקעין - תכנון מס מיסוי מקרקעין מס רכישה דירות מעטפת הצעת חוק תקציב המדינה מיסוי נדל"ן דירת מעטפת

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
הגדלת מס הרכישה בדירות מעטפת
מאת: שניר שער, עו"ד רו"ח
 יש מקרים שבהם דירות , בעיקר דירות יוקרה, נמכרות בידי הקבלן כדירות מעטפת (כלומר, ללא שיפוץ פנימי שלהם). 
כיום יש מחלוקת עם רשות המסים בשאלה האם יש לראות דירות כאמור כדירת מגורים כעמדת רשות המסים (ואז לרוב מס הרכישה הוא בשיעור של 8% ו 10% כי בהרבה מקרים זו לא דירה יחידה של הרוכש) או שמא יש לראות זאת כרכישת זכות במקרקעין (6% מס רכישה). בפרקטיקה, רשות המסים נאלצת לקבל את העמדה שזו לא דירת מגורים לצורך חישוב מס הרכישה (מהטעם שאין התחייבות מצד הקבלן המוכר לסיים את הבניה) והקונה משלם מס רכישה לפי זכות במקרקעין (6%). 
לדוגמא, אדם רוכש מקבלן דירת מעטפת בשווי 7 מליון ש"ח בעוד ששווי הדירה כנכס גמור הוא 10 מליון ש"ח. 
בדוגמא זו, מס הרכישה לפי דירת מגורים לא יחידה הוא 882,546 ש"ח או 	522,502 ש"ח כדירה יחידה (חישוב מס הרכישה הוא משווי של 10 מליון ש"ח), בעוד שפרקטית שיעור מס הרכישה לפי זכות במקרקעין הוא 420,000 ש"ח (6% כפול 7,000,000 שווי דירת המעטפת, וזה מה שמשלם הרוכש. 
זו פירצת מס שרוכשי דירות מנצלים זאת בכדי לחסוך במס רכישה. 
אולם, בחוק ההסדרים בתקציב המדינה, שאמור לעבור בסוף מאי 2023 , פירצת מס זו תיחסם ונקבע בתיקון לחוק שגם את דירות המעטפת יש לראות כדירות מגורים.
אשר על כן, כל מי שבימים אלו נמצא במשא ומתן לרכישת דירת מעטפת מקבלן טוב יעשה אם יחתום על הסכם הרכישה לפני כניסתו לתוקף של התיקון לחוק בתקציב המדינה, שכן עיננו הרואות כי מדובר בחסכון שעשוי להגיע למאות אלפי שקלים. 
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף