כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

פינוי שוכר שהפר חוזה מנכס שהושכר לו


עורכי דין - מידע משפטי: מקרקעין - מקרקעין

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים
פינוי שוכר שהפר חוזה מנכס שהושכר לו
מאת: עו"ד אורי אסא
פעמים רבות נתקלים בעלי נכסים אשר משכירים נכסים שבבעלותם (דירה, נכס מסחרי, מגרש וכיו"ב), במצב בו השוכרים אינם ממלאים את התחייבויותיהם על פי החוזה עימם, כגון, אי תשלום דמי השכירות, עושים שימוש בנכס למטרה שונה משהוסכם, לא מפנים את הנכס במועד שנקבע וכד'.

בנסיבות אלו ולאחר שנסיונות בעלי הנכס לדרוש מהשוכר למלא התחייבויותיו לא הועילו, לא נותרת ברירה בידם אלא לפעול לפינוי השוכר מהנכס והחזרתו לחזקתם של הבעלים.
בענין זה חשוב להבהיר, כי לאחר שנחתם הסכם השכירות החזקה בנכס עוברת לשוכר ואינה עוד של הבעלים, ולמעשה, הבעלים אינו רשאי להיכנס לנכס אלא לשם בדיקה ותיקונים או אם נקבע אחרת בהסכם.

בכל מקרה, פינוי של שוכר שהפר את התחייבויותיו, אף מדובר באי תשלום דמי שכירות תקופה ארוכה או אי פינוי הנכס במועדו, אינו יכול מבחינה חוקית להתבצע ללא צו של בית משפט לאחר הגשת תביעה לפינוי כנגד השוכר.
יובהר, כי אף את הצו לפינוי יש להגיש לביצוע בהוצאה לפועל, ודרכי פינוי אחרות אינן חוקיות. באופן זה, במידה ונעשה נסיון לפינוי שוכר מנכס שלא בדרך המתוארת, יתאפשר לשוכר לפנות למשטרה על מנת למנוע את פינויו חרף הפרותיו, והיות ומדובר בסכסוך בתחום האזרחי, המשטרה לא תתערב ולא תאפשר את פינוי השוכר ועל בעל הנכס יהיה לפנות לבית המשפט בענין.

בעל נכס יכול להימנע בדרך כלל מהמצבים המתוארים אם ישכיל לדרוש מהשוכר בטחונות כספיים נאותים, אשר יגרמו לשוכר לחשוב פעמיים לפני שיפר את חוזה השכירות.

* המידע לעיל הינו כללי בלבד ואין הוא מהווה בשום מקרה תחליף לייעוץ משפטי.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף