כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

שומות ניכויים


עורכי דין - מידע משפטי: מיסים דיני עבודה - הערות בעניין שומות ניכויים במס הכנסה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים
שומות ניכויים
מאת: יואב ציוני עורך דין ורואה חשבון
להלן מספר הערות והארות ביחס לשומות ניכויים במס הכנסה
יואב ציוני ספטמבר 2023
1. סוגיית הגילום 
לא בכל מקרה הגילום מוצדק. גילום עושים כאשר הייתה לנו כוונה לשלם את הסכום נטו. כלומר שהייתה כוונה שהסכום ששולם, או ההטבה שניתנה הייתה בסכום שבפועל שולם. אם לא הייתה כוונה שכזו ובטעות לא נוכה מס במקור אין הצדקה לגילום. מכאן שכדי להימנע מגילום יש להוכיח שלא הייתה כוונה לשלם נטו. לדוגמא: שילמנו לספק 117 ₪ (כולל מע"מ) בגין חשבונית שהוצאה לנו על אותו סכום ובטעות לא ניכינו 10% מס במקור. ברור שלא התכוונו לשלם לו "נטו", ומכאן גם שאין הצדקה לגילום.
2. אירועים לאחר תאריך המאזן – 
2.1. נניח שנתנו לספק בשנת 2017 שיק דחוי לשנת 2018 ושכחנו לנכות מס במקור. כעת פקיד השומה מבקש להוציא לנו שומה על בסיס מתן השיק ב- 2017. יש לבדוק האם בסופו של יום השיק נפרע בשנת 2018  כיוון שאם לא כך הדבר אין הצדקה לשומה. מדובר באירוע לאחר תאריך המאזן אשר רלוונטי לשומה.
2.2. באופן דומה יש לבדוק האם מקבל הכסף (הספק) דיווח על החשבונית, אצלו בספרים. אם הספק מנהל ספרים כדין ודיווח על החשבונית, אין שום סיבה להוציא לנו שומת ניכויים גם אם שכחנו לנכות במקור. במסגרת הליך ניכוי המס במקור המנכה הוא צינור לתשלום מס של הספק (/העובד). אם הספק דיווח על ההכנסה נשוא החשבונית ושילם את המס הרי שאין יותר הצדקה לשומת הניכויים. ואכן, בפועל, מס הכנסה מסכים במסגרת התדיינויות איתו לבטל שומות ניכויים כאשר מוכח לו שהספק דיווח על החשבונית ומגיש דוחות כנדרש.
3. ביטוח לאומי
אחרי שומת מס הכנסה מגיע ביטוח לאומי. תקופת ההתיישנות בביטוח לאומי היא 7 שנים והוא לא מהסס למסות שנים שהן סגורות במס הכנסה. יש לקחת את העובדה הזו בחשבון כשמגיעים להסכמים עם מס הכנסה, הן ביחס לשנות המס בשומת מס הכנסה והן ביחס לתוכן ההסכם.
בברכה,
יואב ציוני עו"ד ורו"ח
יואב ציוני ושות' עורכי דין
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף