כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

צוואה הדדית


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - צוואות - צוואה - צוואה הדדית - ירושה - ירושות - עו"ד צוואות - עו"ד פתח תקווה - דיני משפחה - עורך דין

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
צוואה הדדית
מאת: מאור עשיר, עורך דין במרכז
נתקלתי לא מעט בשאלה מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית. במאמר הבא ננסה לענות על כך בתמצית - 

צוואה הדדית משמעותה, צוואה שבני הזוג עורכים אותה יחדיו באופן שהוראות בן הזוג מסתמכות על ההוראות המקבילות של צוואת בת הזוג, ולהיפך (סעיף 8א.(א) לחוק הירושה). 

הוראת החוק הנ"ל, קובעת כי צוואה הדדית תהיה "בין בשני מסמכים שנערכו באותה עת ובין במסמך אחד". היינו - קיימת חשיבות למועד עריכת הצוואה על ידי המצווים, וכי לשון אחידה היא דרישה המלמדת על כוונת המצווים לציווי הדדי והסתמכות הדדית.

חשוב לציין, כי גם אם כותרות הצוואות הנערכות הינן "שטר צוואה" ולא "צוואות הדדיות", הדבר אינו קובע את מהות הצוואה, אלא האמור בגוף המסמך. כך למשל ישנם קריטריונים המלמדים כי מדובר בצוואה הדדית: המצווים ערכו צוואות בשני מסמכים שונים; מרבית הסעיפים בצוואות הינם זהים; הצוואות נחתמו באותו המועד ובנוכחות אותם העדים ועוד..

עריכת צוואה הדדית מעניקה לבן הזוג שנותר בחיים ביטחון, בכך שתוענק לו בעלות מלאה על הרכוש המשותף. כשמנגד, הדבר מאפשר את רצון המצווים לדאוג לילדיהם לאחר פטירתם. 

אנקדוטה מעניינת שראוי לשים אליה לב הינה כי חמישית מכלל הצוואות הנערכות בישראל הינן צוואות הדדיות. 
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף