כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

הרמת מסך על ידי עובד כנגד בעלי חברה או מנהליה.


עורכי דין - מידע משפטי: דיני עבודה , משפט מסחרי ו/או דיני חברות - דיני עבודה , דיני חברות

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים
הרמת מסך על ידי עובד כנגד בעלי חברה או מנהליה.
מאת: עו"ד דורי ברקל
הרמת מסך על ידי עובד כנגד בעלי חברה או מנהליה.
מאת: עו"ד דורי ברקל


כאשר עובד חברה מוצא עצמו מול מקום עבודה סגור והוא מפוטר ללא ששולמו לו פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת, חובות שכר וכו' , מקובל לחשוב כי הדרך היחידה העומדת בפניו היא לפעול לפירוק החברה כדי לזכות בתשלום חלקי מאד מהביטוח הלאומי.

ואולם, סעיפים 6 ו- 54 לפקודת החברות מאפשרים, במקרים מסוימים, לתבוע באופן אישי את בעלי המניות בחברה ומנהליה. עול ההוכחה הנדרש לכך הוא כבד למדי: צריך להוכיח כי ניהלו את החברה תוך לקיחת סיכונים לא סבירים ליכולת הפירעון שלה, כי הסתתרו בכוונה תחילה מאחורי האישיות המשפטית הנפרדת כדי לעקוף את החוק, להונות או לקפח צד שלישי.

כך הורה בית הדין הארצי על "הרמת מסך" במקרה בו נמחקה חברה ממרשם החברות עקב אי תשלום אגרות מבלי שבעלי המניות טרחו לפרקה כדי לאפשר לעובדים לקבל חלק מזכויותיהם מהביטוח הלאומי (ע"ע 1170/00 פרידמן נ' יוניוב ובניו בע"מ).

כך הורה בית הדין הארצי על "הרמת מסך" נגד בעלי מניות בחברה שלא העבירה תשלומים למבטחים, למרות שניכתה אותם מהעובד (ע"ע 1137/02 יוליוס נ' החברה לפיתוח ומלונאות רחביה בע"מ).

במקרים מסוימים כאשר מצליח עובד להוכיח נסיבות המצדיקות הרמת מסך רק לגבי חלק מהסכומים שהחברה חבה לו, נקבע כי ניתן להורות על הרמת מסך חלקית ולחייב את בעלי המניות רק באותו חלק של זכויות העובד לגביו הוכח כי פעלו בחוסר תום לב ולפי התנאים הקבועים בחוק החברות (עמ ת"א 911405/99).
לאחרונה אף פסק בית הדין האזורי בתל אביב על הרמת מסך חלקית שעה שחייב את בעלי המניות לשלם לעובד, בעצמם, את הסכומים שלא העבירה החברה לקופת גמל ולקרן ההשתלמות שלו (עב ת"א 294/03 כהן נ' מעבד תעשיות תכנה בע"מ).

הנה כי כן, גם ב"שריון" של החברה יש ויימצאו סדקים: כאשר מנהלי החברה או בעלי מניותיה פוגעים בזכויות העובד בנסיבות שתוארו לעיל, קמה לעובד הזכות לתבוע אותם באופן אישי ואין הוא חייב להסתפק בפיצוי החלקי מהביטוח הלאומי.


רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף