כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

הפסקת הליכי הוצל"פ – חוב אבוד


עורכי דין - מידע משפטי: דיני בנקאות ו/או הוצאה לפועל , משפט מסחרי ו/או דיני חברות - דיני בנקאות ו/או הוצאה לפועל , משפט מסחרי

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
הפסקת הליכי הוצל"פ – חוב אבוד
מאת: עו"ד אבי זילברפלד
הפסקת הליכי הוצל"פ – חוב אבוד
מאת: עו"ד אבי זילברפלד


"חוב אבוד" הינו חוב כספי שבעליו סבורים כי לא יצליחו לגבותו, ומודיעים בהתאם למס הכנסה כי החליטו להכיר בו כ"אבוד".

פסיקה חדישה של בית המשפט העליון קובעת כי הכרזתו של חוב כאבוד, מונעת המשך הליכי גבייתו, דהיינו: נושה שהחליט להכיר בחוב מסויים כלפיו כ"חוב אבוד", מנוע מלהמשיך ולפעול לגבייתו. לעיתים אין צורך בהכרזה מפורשת, אלא המחילה נלמדת ממכלול הנסיבות.

במערכת ההוצל"פ קיימים אלפי תיקי הוצל"פ שנפתחו, במיוחד ע"י בנקים, לפני שנים רבות, ומזה זמן רב לא מבוצעים בהם כלל פעולות גביה.

בהתאם לפסיקה האמורה, יתכן וניתן לראות בהימנעות זו מלבצע פעולות גביה, כהכרת הנושה בחוב – כאבוד.

יתר על כן, יתכן כי הנושה הכריז בפועל על החוב האמור כ"אבוד" זה מכבר, אך עוה"ד שלו ממשיך בפעולות גביה מידי פעם, פעולה שהינה בניגוד מפורש לפסיקה.

המלצתי: על כל חייב בהוצל"פ, שבתיק ההוצל"פ כנגדו לא נעשו פעולות זמן רב – לפנות לנושה, בכתב, במסירה אישית או בדואר רשום, ולדרוש לקבל תשובה האם הוא הכריז על החוב נשוא תיק ההוצל"פ כאבוד.

ראה מאמר מורחב על נושא זה במדור הוצאה לפועל ודיני בנקאות באתר זה.

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף